«Найближчий приклад, який мені приходить до голови – це Карибська криза в жовтні 1962 року. Вона мало не привела до третьої світової війни. Крим для мене зараз те саме, що Куба в цей період», – так оцінив ситуацію, яка склалася в Україні історик, викладач УКУ Ярослав Грицак.
8 березня в ефірі hromadske.tv він зазначив, що зараз слід бути доволі обережним, не вдаючись до необдуманих кроків. Як приклад дослідник навів початок Першої світової війни, який описала Барбара Такман у своєму дослідження «Зброя для серпня» (Barbara W. Tuchman. The Guns of August).
«Перша світова війна почалася з маленьких помилок. І ніхто не думав, що ситуація буде настільки серйозною. Коли вона почалася, всі вважали, що вона завершиться до Різдва. А закінчилася лише через 30 років. Найменше рішення може обернутися катастрофою. Великі світові війни починаються з маленьких дрібниць», – відзначив Ярослав Грицак.
Тому українські військові, на думку історика, ведуть себе досить розсудливо, не вступаючи в конфлікт. Та для того, щоб уникнути військового протистояння, цього недостатньо. Ярослав Грицак зазначив, що слід вести переговори. Вони мають проводитися на всіх рівнях. А її учасниками мають стати всі, хто має можливість впливати на результат – від політиків до громадських активістів, журналістів, простих громадян.
Разом з тим, загострення ситуації навколо України та Криму за участі Російської Федерації, США та ЄС можуть спричинити виникнення конфліктів в інших регіонах світу. Ярослав Грицак відзначає, що це буде зумовлено, якщо Будапештський меморандум 1994 року щодо України не буде дотримано. В такому випадку це призведе до поширення ядерної зброї у світі, і ті країни, які робили це таємно та нелегально, почнуть займатися її виготовленням цілком відкрито.
Прес-служба УКУ