«Відкриття кордонів Європейського Союзу для студентів українських університетів може бути найпереконливішим виявом гостинної відкритості країн ЄС на європейську перспективу для України». Про це йдеться в Звернення Вченої ради Українського католицького університету до Європейської Комісії.
Президентові Європейської Комісії
Панові Жозе Мануелу Баррозу
Верховному представникові Європейського Союзу
з питань закордонних справ і політики безпеки
Пані Кетрін Ештон
Представникам урядів країн-членів Європейського Союзу
Львів, 25 грудня 2013 року
Звернення Вченої ради Українського католицького університету
до Європейської Комісії
Вельмишановний пане Президенте!
Вельмишановна Пані Верховний представник!
Вельмишановні Пані і Панове!
У день, коли святкування Різдва вільно переступає географічні й політичні кордони європейського континенту, коли християни Європи відзначають найвищий рівень солідарності Бога з людством і кожною людиною, ми звертаємося до вас і народів, яких ви представляєте, з проханням виявити дійову солідарність з українськими студентами.
Саме студенти університетів по всій Україні наприкінці листопада 2013 року виявили подиву гідну громадянську позицію на підтримку європейських цінностей та курсу на ближчу співпрацю й інтеграцію України з Європейським союзом. Саме вони стали виразником і носієм європейської мрії українського народу. Саме студенти виявилися справжніми амбасадорами європейських ідеалів в Україні й показали набагато більшу зрілість і принциповість у захисті національних інтересів своєї країни, ніж керівники уряду і держави.
На жаль, внаслідок безвідповідальних дій української влади наша країна втратила у Вільнюсі нагоду для підписання Угоди про асоціацію з ЄС. Та все ж таки Україна здобула нове молоде покоління громадян, свідоме своїх цінностей, громадянських прав і готове без страху відстоювати свої мрії перед можновладцями.
Ми закликаємо вас підтримати це молоде і морально здорове покоління, яке через кілька років зможе прийняти відповідальність за долю країни і для якого політика буде способом справедливого впорядкування суспільства і держави, а не засобом особистої наживи.
На нашу думку, сьогодні українські студенти найбільше потребують солідарності Європейського Союзу у трьох питаннях:
1) захисту студентів від репресій з боку «правоохоронних» органів, які вже розпочалися і на інтенсифікацію яких слід очікувати у разі розгортання владою силового сценарію розв’язання суспільно-політичної кризи в Україні;
2) розширення програм обміну і стипендійної підтримки українських студентів з метою навчання й наукового стажування в європейських університетах; варто розгорнути цільові програми мобільності для студентів з університетів Півдня і Сходу України;
3) запровадження умов безвізового режиму з країнами-членами Європейського Союзу для українських студентів і аспірантів, які беруть участь у короткотривалих програмах студентської мобільності.
Відкриття кордонів Європейського Союзу для студентів українських університетів може бути найпереконливішим виявом гостинної відкритості країн ЄС на європейську перспективу для України і найбільш дійовою політикою зближення українського народу з ЄС, способом єднання, якому не зможе перешкодити лукавство жодної влади.
Сьогодні український народ, передусім за посередництвом студентської молоді, робить доленосний геополітичний, цивілізаційний і ціннісний вибір. Просимо вас зрозуміти наших молодих людей і підтримати конкретними рішеннями їхні європейські прагнення.
З повагою і вдячністю,
о. Богдан Прах
Ректор УКУ
Павло Хобзей
Вчений секретар УКУ